Dr. Androvicz István emlékére

Kedves Kollégák! Kedves Növendékek!

Fájdalmasan érintett bennünket a hír, hogy 2021. március 8-án távozott az élők sorából dr. Adrovicz István Tanár Úr, gitárművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar főiskolai docense, az Ádám Jenő Zeneiskola gitár tanára. Adrovicz Istvánt tiszteltük, szerettük, mert nagy tudású tanár, közvetlen, segítőkész, barátságos ember, jól tájékozott kollégánk volt. Kedvelte tanítványait, aki komolyan vette a gitározást, az igen sokat tanulhatott tőle. Több megyei gitárversenyen nyertek dobogós helyezéseket tanítványai. Az egyetemi szintre igyekvő továbbtanulókat is támogatta, több növendékünk felvételijét segítette a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar gitár szakára. Gyurics György tanárunk az ő irányításával szerzett gitár tanári diplomát a Debreceni Egyetemen. Adrovicz István minden évben Gitár Tanszaki Napokon megosztotta tudását kollégáival, fontosnak tartotta a növendékek meghallgatását, értékelését, illetve előadásokat tartott számukra érdekes, különleges témákról.

 Röviden életútjáról, művészeti pályájáról:

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar főiskolai docense Szendrey-Karper László szakmai irányításával 1971-ben szerezte tanári diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Intézetében. Művészi érdeklődése ebben az időben elsősorban a hangversenyezés felé irányult, 1971 – 1973-ig a Magyar Néphadsereg Művészegyüttese szólistájaként számtalan hangversenyen, zenei műsorban, irodalmi esten lépett fel itthon és külföldön. Szellemi szabadfoglalkozású gitárművészként 1974-től kiváló énekesek és színészek önálló estjein kísérőként, ill. közreműködőként szerepelt, valamint Magyarország számos kis- és nagyvárosában szólistaként önálló koncertműsorral lépett színpadra. Mesterkurzusokon és zenei fesztiválokon vett részt külföldön, ahol többek között tanárai voltak: Julian Byzantin, Mario Beltran del Rio, Alfonso Borghese. 1978-ban az Athéni Konzervatórium ösztöndíjával 1 évet Konsztantinosz Kotsziolisz mesterosztályában tanult. 1979-től a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola gitártanára Debrecenben. 1986- 91-ig Cipruson a Nemzeti Konzervatórium vezetőtanára. 1993-tól a Zeneművészeti Karon gitár főtárgyat, metodikát, didaktikát és kamarazenét, emellett 2002-től 2007- ig a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Tanárképző Intézetének gitártanáraként főtárgyat és kamarazenét tanít. Létrehozta a Kar gitárzenekarát, amely számos nagysikerű hangversenyen szerepelt itthon és külföldön egyaránt. Hazai és nemzetközi gitárfesztiválokon és versenyeken vett részt (Esztergomi Gitárfesztivál és Verseny, Villa Lobos Gitárfesztivál és Verseny, Havannai Gitárfesztivál, Voloszi Gitárfesztivál). Több hazai gitárfesztivál szervezője és oktatója Velencén, Esztergomban, Hajdúböszörményben, az utóbbi években Debrecenben.

A Zeneművészeti Karon 2008-ban létrehozta a Zeneművészeti Kar Gitárzenekarát, amely számos alkalommal sikeresen szerepelt hangversenyeken itthon és külföldön.

A barokk pengetős zenekarok kultúrájának újjáélesztésére is törekedett a Kar gitárzenekarával, sok sikeres hazai és külföldi fellépésnek örülhettek a zenekar fennállásának évei alatt. Tanítványaival /zenekari, ill. szóló produkciók/ több ízben bemutatkozhattak az egyetem nyilvánossága előtt, nagy sikerrel.

2009-ben életre hívta a Klasszikus Gitárosok Debreceni Találkozóját, valamint a Klasszikus Gitárzenekarok Debreceni Fesztiválját, mely rendezvények évente kerülnek megrendezésre. Mindkét rendezvény kitűnően szolgálta a felnövekvő gitáros nemzedékek emberi, zenei fejlődését és szakmai előrelépését.

A rendezvények létrehozásuk óta minden tavasszal és nyáron sok fiatal gitáros találkozását teszik lehetővé és magas színvonalú munkával kitűnően szolgálják a felnövekvő gitáros nemzedék emberi, zenei fejlődését és szakmai előrelépését.

A fiatal gitárosok fejlesztésének célja érdekében az elmúlt évtizedekben számos hazai és külföldi verseny zsűrijének elnökségét, ill. tagságát elvállalta, így is segítve az ifjú tehetségek pályára kerülését, szakmai fejlődését. Művészi és pedagógiai tevékenysége mellett több gitárátiratot is publikált.

A felsőoktatás fejlesztésének programja keretében lehetőség nyílt a gitár szakon az egyetemi diploma megszerzésére. Az „okleveles gitárművész, tanár”-i diplomát a Bécsi Zeneművészeti Egyetem gitárprofesszora Walter Würdinger professzor osztályában tanulmányai befejeztével 1998-ban kapta meg. A finnországi Jyväskylä-i egyetem Muzikologiai Fakultásának doktoriskolájában disszertációját - „Az ember gitárja ” című értekezése könyv alakjában is kiadásra került – 2010. december 10-én, „verygood” minősítéssel megvédte, és elnyerte a ”Doctor of Philosophy” (PhD.) minősítést.

Szomorú, hogy nincs már közöttünk! Októberben kórházba került, küzdött a betegség ellen, decemberben úgy tűnt, hogy sikerül felgyógyulnia. Sajnos, egy kórházi vírus megtámadta legyengült immunrendszerét, szervezete nem bírta tovább a védekezést. Március 8-án a délelőtti órákban csendesen elaludt.

Köszönjük Tanár Úr, hogy több, mint 12 évig velünk voltál, fejlesztetted, nemesítetted növendékeinket, részt vállalták zeneiskolánk életében!

Nem felejtünk, nyugodjál békében!

Vajna Katalin

 

Találatok: 151